Rendőrségi lakossági fórum Pesterzsébeten

 
Makádi Katalin XX.és XXIII. kerületi rendőrkapitánytól és Kesik Róbert alezredestől, rendészeti osztályvezetőtől lehetett kérdezni a rendőrségi fórumon, melyet a Csiliben tartottak.
 
A rendőrkapitány röviden ismertette a kapitányság felépítését, szóba került, hogy esetleg szétválik majd a rendőrség állománya, hiszen körülbelül másfél év múlva Soroksáron új rendőrkapitányság alakul. Beszélt Pesterzsébet bűnügyi helyzetéről, ami nem romlott. A „bűnügyileg legfertőzöttebb terület" a bevásárlóközpontok és parkolóik környéke, ami gyakran tranzitállomás.
Korábban már többször hírt adtunk a térfigyelő kamerák bővítéséről. Ennek működtetését az önkormányzat finanszírozza, az üzemeltetését pedig a rendőrök végzik. A rendőrkapitány beszélt a szezonális bűncselekményekről, új típusú bűnelkövetésekről is: idős urakat keresnek fel fiatal hölgyek és különböző szexuális szolgáltatásokat ajánlanak fel. Amennyiben bejutnak a lakásba - akár egyedül, akár többen - leitatják az idős embert, akit így könnyen ki lehet rabolni.
Makádi Katalin r.ezredes egy különös nyakláncletépésről is beszámolt: egy buszon utazó nőről tépte le egy másik nő az aranyláncot. Megfogták a tettest, de az lenyelte az ékszert és a röntgen kimutatta, hogy a gyomrában van, jelenleg is eljárás folytatnak ellene. A rendőrkapitány felhívta a figyelmet arra, hogy a bűnözők másként gondolkodnak, mint az átlagpolgár. Tehát mindig figyeljünk, nem követnek-e, figyeljünk.
A lakosok észrevételezték, ha valamilyen betörést, bűneseményt jelentenek be, akkor előfordul, hogy több órás késéssel érkezik a járőr. Uniós mintára minden segélyhívás egy telefonszám alá került (a 104, a 105, a 107). A 112-es segélyhívó telefon Szombathelyen és Miskolcon csörög: az operátorokat kiképezték, ők döntik el, hogy hogy az adott helyszínhez legközelebb eső rendőrjárőrt, mentőt vagy tűzoltót küldik ki. 
A fórumon résztvevők közül többen jelezték, hogy motorosok száguldoznak éjszaka a Nagysándor József utcán, ismeretlenek gyakran bőgetik a motorokat, és érdekelte az embereket, hogy az úgynevezett „csendrendelet" napközben érvényben van-e? A kapitányasszony a hangerő határértékére hívta fel a figyelmet, amely független a napszaktól. Amennyiben a megengedett decibelt túllépik, akkor - a jogszabály alapján - eljárás indulhat „a csendrendeletet" megszegővel szemben. 
A lakosok jelezték még, hogy egyre több az illegális szemetelő mind az utcákon, mind a szelektív hulladékszigetek környékén, ahol többnyire éjszaka helyezik el a szemetet. Ha tetten érik őket, akkor büntetésre számíthatnak a szemetelők.

Ilonka Mária

Fotó: Szerző

Forrás: http://pesterzsebet.hu/